Alışveriş sepetiniz boş!


Oltu Taşı Nedir ?

Oltu taşı,ardıç ağacının fosilleşerek oluşturduğu taş türüdür.
Hem kehribar taşı gibi fosil grubunun ürünü olması, hem de kehribara benzeyen özellikleri bulunması sebebiyle siyah kehribar ismiyle de anılır.Oltu taşı toprağın altından çıkarıldığında hafif yumuşak,işlemesi basit bir yapıdadır. Bu sebeple bir takım süs eşyalarının yapımında kullanılmaktadır. Taş,Erzurum-Oltu yöresinde çıkarıldığından bu yöre ile özdeşleşmiş ve bütün Dünyada bu adla bilinip talep görmüştür. Fakat bu taş sadece Erzurum-Oltu’da çıkarılmamaktadır. Erzurum mevkiinde taş rezervleri çok azaldığından Gürcistan ve etrafından taş çıkarılmakta, Erzurum’a getirilip işlenmektedir. Oltu menşei taş kalite anlamında 1.kalite taştır, Gürcistan menşei taş ise 2.kalite olarak söylenebilir.
Oltu Taşı’nı emitasyonlarından ayırmak için belirli metotlar uygulayabilirsiniz.

  •          Elinizdeki tesbihi zımparaya sürttüğünüzde zımpara kağıtında çıkacak tozun rengi taşın türü konusunda bilgi verecektir. Eğer zımparada beyaz renk oluşursa tesbih emitasyon yani plastiktir, siyah renk çıkarsa kalitesi düşük Gürcistan taşıdır, koyu kahverengi renk belirirse 1. sınıf Erzurum Oltu Taşı’dır.
  •         Oltu taşını avucunuza alıp üflediğinizde taş buharlanacaktır.
  •         Oltu taşı kehribar nitelikleri gösterdiğinden sürtünme neticesinde elektriklenir ve küçük toz parçalarını çeker
  •         Oltu taşından yapılan ürünler zamanla kullandıkça parlayarak daha iyi görünüm kazanırlar..