Alışveriş sepetiniz boş!


Oltu Taşı Tesbih İşlenişi, Yapımı

  Bitki fosilinin yüz yıllarca toprak altında, fosilleşmesinden meydana gelen Oltu Taşının, Kaynağı, Erzurum’un Oltu ilçesidir.    

   Oltu Taşının bir diğer ismi, rengi dolayısıyla Karakehribar denilmektedir.  Oltu taşı, Ustaların titiz ve dikkatli bir çalışma göstermesi  sonucu, bir çok aksesuara dönüştürülür. Bunlar arasında en çok yaygın olanı Tesbih’tir. Çabuk kırılabilir olmasından dolayı  ustaların, özel aletlerle, öncelikle küçük parçalara ayrılmasıyla tesbih yapımına başlanılır. Daha sonra küçük, kullanışlı bir bıçak  yardımı ile silindir şeklinin oluşması sağlanır. Bu işlem oldukça dikkat ve sabır gerektirir, çünkü en ufak bir hata Oltu Taşının  kırılmasına neden olacaktır. Bıçak ile silindir şeklini alması sağlanıldıktan sonra, torna yardımı ile ortasından delik açılır. Ardından  ise yine torna yardımı ile taş döndürülür ve ustaların hafif dokunuşu ile istenilen şekil verilir.

 


   Oltu taşı tamamen el emeği isteyen bir taştır. Yapım aşamasında hiçbir teknolojik makinelerden yararlanılmaz. Toprakta yumuşak  iken hava ile temasta sertleşen Oltu taşını diğer taşlaran ayıran özelliklerden biri de budur.  Kısaca özetlemek gerekirse, Ustaların  doğal halinde aldığı Oltu taşı, kırılır, silindir şekline getirilir. Daha sonra torna işlemi ile ortasına delik açılarak istenilen şekil verilir.  Son olarak parlatma işlemleri uygulanır. İstek üzerine de gümüş ve altın karışımı bir ürün yapılabilir.