Alışveriş sepetiniz boş!


Oltu Taşı ve Özellikleri

Günümüzde taşlara ilgisi olmayan bir bireyin bile bilebildiği, o derece yaygın olan Oltu taşı, Erzurum’un, Oltu ilçesinde çıkarılmaktadır. Kolay işlenebilirliği sayesinde, bayan takı, toka ve teşbih yapımında kullanımı yaygındır. Genellikle siyah renkte olan bu taşın bir diğer adı da Karakehribar’dır. Karbon içeriği yüksel olan Oltu Taşı, Ülkemizde 3213 sayılı maden kanunua göre de kıymetli taşlar arasında oldu tescillenmiştir.


     Oltu taşının bazı fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak,  İs çıkararak, çıra gibi yanan Oltu Taşı,  yandıktan sonra, taştan geriye sigara külüne benzer bir artık kalır. Sürtünme ile elektriklenme özelliği gösterir ve hafif cisimleri çekebilir. Yandığı sırada aniden soğutma işlemş uygulanırsa donar ve camlaşarak kalıp halini alır. Oltu taşı toprağın altından henüz çıkarılmadığı zaman yumuşak, ancak hava ile temas ettiğinde sertleşen bir yapı halini alır. Kaynağınan çıkarılmasının zor olmasının yanı sıra, işlenmesi ve ocaktan çıkarılması da bir o kadar zordur.  Çabuk kırılabilir bir yapısı olmasından dolayı çok işlem sırasında, özel aletler kullanılır.


     İsmini bu kadar çok duyduğumuz bu yarı değerli taş ile anahtarlık, teşbih, saç tokası, tarak, gerdanlık, broş, küpe, yüzük, bilezik ve bunun gibi çeşitli süs eşyaları yapımında kullanılır. Altın ve gümüşle karıştırılarak da ürünler elde edildiği görülür.